Ludzie próbujący wbrew ideologom PRL rozwijać własną inicjatywę – ich zdjęcia można będzie niebawem zobaczyć w Kielcach oraz w Końskich
Spekulanci, badylarze, cinkciarze, a przede wszystkim prywaciarze — tak przez długie lata opisywano żywą kastę „pasożytów społecznych”, choć oficjalnie nazywano ją „prywatną inicjatywą”. W ogłoszonym 22 lipca 1944 Manifeście PKWN konstytuujące się władze komunistyczne zapowiadały między innymi: "Zniesione zostaną niemieckie znienawidzone zakazy, krępujące działalność gospodarczą, obrót handlowy między wsią i miastem. Państwo popierać będzie szeroki rozwój spółdzielczości. Inicjatywa prywatna, wzmagająca tętno życia gospodarczego, również znajdzie poparcie państwa”. W praktyce znalazła się ona w roli oficjalnego „wzorca negatywnego”, wroga "ludowego” kraju i przez państwo była dławiona, spychana na margines. Pomimo tego „prywaciarze” funkcjonowali, a jak to wyglądało w praktyce będzie można zobaczyć na wystawie "Prywaciarze – początki polskiej mikro przedsiębiorczości”. Wystawa, na którą składają się archiwalne fotografie i dokumenty przedstawiające konkretne historie oraz prezentujące ludzi wielu zawodów, dostępna będzie dla zwiedzających
w następujących terminach oraz miejscach:
a) 08 - 10.02.2013 – Kielce, Galeria Korona (25 – 312 Kielce, ul. Warszawska 26, poziom +1)
b) 11 - 14.02.2013 – Końskie, siedziba Koneckiego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości (26 – 200 Końskie, ul. Staszica 2 A)
Wystawa organizowana na terenie województwa świętokrzyskiego przez KSWP Końskie przy współpracy z Telewizją NTV Kielce, przygotowana i sfinansowana została ze środków pożytku publicznego przez Akademię Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundację dr Bogusława Federa. Ogólnopolski Cykl Wystaw pn. „Prywaciarze – początki polskiej mikro przedsiębiorczości” składa się z 28 plansz powstałych w ramach 3-letniego programu „Na marginesie: prywatna inicjatywa 1945 – 89”, zrealizowanego przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga i Ośrodek KARTA. Bohaterami wystawy są osoby, które często przegrywały z agresywnym wobec nich państwem, a mimo to stały się prekursorami normalnego, wolnego rynku. Na planszach zobaczymy zatem rzemieślników, kupców na tle małych sklepów i straganów - ludzi próbujących wbrew ideologom PRL rozwijać własną inicjatywę.
Przedsięwzięcie ma na celu wzbudzenie wśród regionalnej społeczności zainteresowania historią polskiej mikro przedsiębiorczości oraz poszerzenie wiedzy z tym związanej. Wystawa ma charakter objazdowy, dzięki czemu prezentowana jest na terenie całej Polski – w lipcu 2012 r. eksponowana była m.in. w Senacie.
Poniżej link do informacji o eksponowaniu Wystawy w Senacie:
http://www.senat.gov.pl/dla-mediow/zapowiedzi-wydarzen/art,39.html
http://www.senat.gov.pl/wydarzenia/art,424.html
Uroczyste otwarcie Wystawy w Kielcach odbędzie się w dniu 08 lutego 2013 r. o godz. 12:00 w Galerii Korona, poziom +1 (godziny zwiedzania wystawy tożsame z godzinami otwarcia Galerii Korona). Wystawa w Końskich dostępna będzie dla zwiedzających w siedzibie KSWP od 11 do 14 lutego w godzinach od 8:00 do 16:00.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!
realizowanych projektów unijnych Po przeanalizowaniu ofert na zakup i dostawę środków czystości na potrzeby KSWP oraz w ramach realizowanych...
Czytaj więcejPo przeanalizowaniu ofert na zakup i dostawę artykułów spożywczych na potrzeby KSWP oraz w ramach realizowanych projektów unijnych wybrano firmę:
Czytaj więcejPo przeanalizowaniu ofert na zakup i dostawę artykułów biurowych na potrzeby KSWP oraz w ramach realizowanych projektów unijnych wybrano firmę:
Czytaj więcej…dla rozwoju Województwa Świętokrzyskiego…
Niniejsza strona internetowa powstała w ramach projektu ”Wirtualna chmura" - innowacja w obsłudze klientów usług szkoleniowych, doradczych i informacyjnych w województwie świętokrzyskim” realizowanego przez Koneckie Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007 – 2013 i budżet państwa